Pierwszy tydzień i pierwsze sukcesy toruńskiego Torvelo

12 sie 2019

Ponad 10 640 wypożyczeń i 3 492 rejestracji w systemie. To wyniki z działania toruńskiego roweru miejskiego Torvelo już po pierwszym tygodniu od uruchomienia systemu – podaje firma BikeU – operator i dostawca rowerów w Toruniu. To bardzo dobry wynik. Średnio jeden rower był wypożyczany 26 razy. W zdecydowanej większości przez mieszkańców, ale wśród wypożyczających jednoślady znaleźli się też turyści odwiedzający miasto.

Mieszkańcy Torunia ostro wystartowali i pobili pierwszy rekord przejazdów. Od 31 lipca mogą  korzystać z 400 rowerów zlokalizowanych na 40 stacjach. Obecny system jest dużo większy i nowocześniejszy od poprzedniego i jak widać sprzyja mu rosnąca popularność.

 - Minął jedynie tydzień, odkąd na ulice Torunia wyjechały nowe, zielone Torvelo i już mamy 10 641 wypożyczeń i chętnych do przejażdżek rowerowych 3 492 użytkowników, a to dopiero początki. Codziennie dołącza do systemu kilkaset użytkowników – zaznacza Marcin Jeż, dyrektor ds. Rozwoju i Marketingu BikeU.

Torvelo otwarty na turystów

Co kojarzy się przede wszystkim z Toruniem? Wg opinii odwiedzających najczęściej wymieniany jest Mikołaj Kopernik, w dalszej kolejności pierniki i starówka. Za największe atrakcje goście uznawali starówkę, planetarium i Bulwar Filadelfijski nad Wisłą. Od teraz do atrakcji dołącza także rower Torvelo, który zdobi wyjątkowy herb miasta z wizerunkiem toruńskiego Anioła umieszczono na koszyku rowerowym.

Z racji tego, że Toruń to miasto turystyczne, operator systemu wprowadził więc także taryfę turystyczną dla osób chcących zwiedzić miasto na rowerze. Taka taryfa to strzał w dziesiątkę. Wśród 3 492 wykupionych w ciągu tygodnia abonamentów – 180 stanowiły turystyczne.

Koszt wypożyczenia pojazdu w taryfie turystycznej to 15 zł/24 h. W dedykowanym dla turystów abonamencie można też na jedno konto wypożyczyć 2 jednoślady. W przypadku taryfy miejskiej 1 rower.

W wyniku co 443 wypożyczenia rower ulega dewastacji

Są też mniej pozytywne strony. Jak podaje operator systemu w ciągu pierwszego tygodnia funkcjonowania, 24 rowery uległy dewastacjom.

Operator przestrzega, że wypożyczenie roweru wiąże się z odpowiedzialnością, o której mowa w regulaminie na stronie https://www.torvelo.pl/:

Klient w razie zniszczenia/uszkodzenia infrastruktury Systemu TORVELO (Rowerów, Terminali, Stacji TORVELO) będzie zobowiązany do pokrycia wszelkich kosztów naprawy. Operator TORVELO wystawi Klientowi rachunek lub fakturę VAT za wykonanie naprawy zniszczonej/uszkodzonej infrastruktury TORVELO.

Celowe uszkodzenie systemu TORVELO spowoduje złożenie przez Operatora TORVELO zawiadomienia do organów ścigania, powstanie po stronie uszkadzającego odpowiedzialności odszkodowawczej za dokonane uszkodzenia/zniszczenia oraz konieczność poniesienia przez uszkadzającego wszelkich kosztów powstałych na skutek dokonanego uszkodzenia/zniszczenia.

- To dobrze, że rowery są przystosowane do tego typu zdarzeń. Choć Torvelo to zgrabny i proporcjonalny model roweru miejskiego, zbudowany na bardzo lekkiej ramie, to jednak pozostałe części są wykonane z materiałów, które ze względu na przyszłą eksploatację wynikającą z częstego użytkowania i zdarzające się dewastacje, muszą być mocne i odporne – wskazuje Marcin Jeż.

Torvelo został starannie dobrany tak, aby spełnić wymogi postępowania przetargowego, a jego konstrukcja sprawdziła się w wielu projektach realizowanych w kraju. Cechy roweru, w tym jego geometria i zespół napędowy, oparte są na popularnych i typowych rozwiązaniach dla rowerów z kategorii miejskich i bazują na sprawdzonych komponentach renomowanych producentów. Co do założeń system roweru publicznego ma w sposób uniwersalny sprawdzać się w warunkach typowego środowiska miejskiego i nie jest rozwiązaniem dedykowanym do jazdy wyczynowej, długodystansowej czy też w terenie trudnym.

Dla przypomnienia, aby skorzystać z systemu trzeba zarejestrować się na stronie internetowej Torvelo lub poprzez darmową aplikację mobilną. Jednorazowa, zwrotna opłata inicjalna wynosi 10 zł. Pierwsze 20 minut jazdy wypożyczonym rowerem miejskim jest bezpłatne. Godzina jazdy kosztuje symboliczne 1 zł.

Wypożyczalnia rowerów będzie funkcjonować do 23 grudnia 2019 roku. Kolejny sezon system zainauguruje już 14 lutego 2020 roku.

 

Statystyki z 31.07- 07.08

Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz się poruszać naprzód...
- Albert Einstein