Użytkownicy Wavelo zimą wykręcają rekordy. Kolejna stacja na mapie!

19 mar 2019

System rowerów miejskich Wavelo oficjalnie zakończył sezon zimowy. Krakowski jednoślad znów jako jedyny w Polsce dostępny jest przez cały rok. Tej zimy, mieszkańcy i turyści znów pobili rekord ilości wypożyczeń  w najzimniejszym okresie granatowe rowery były wypożyczane ponad 41,5 tysiąca razy. Od marca na stacje wrócił komplet 1500 pojazdów. Pojawia się także nowa stacja.

Wraz z 1 marca operator rowerów miejskich „Wavelo”, firma BikeU, zakończył kolejny sezon zimowy. W trwającym od 1 grudnia okresie, krakowski jednoślad znów był dostępny dla swoich użytkowników przez cały rok. Zgodnie z miejską koncesją, w stacjach pozostawionych zostało ponad 500 rowerów, z łącznej puli 1500. Pojazdy znów cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem. Nawet w najzimniejsze dni korzystano z nich kilkaset razy na dobę. W sumie, w ciągu trzech zimowych miesięcy, Wavelo wypożyczano 41 561 razy. To o ponad 1,5 tysiąca więcej niż w analogicznym okresie rok temu.

Znacznie wzrósł także pokonany na rowerach dystans. Podczas gdy na przełomie lat 2017 i 2018 zimą Wavelo przejechały około 102 tysiące kilometrów, w zakończonym sezonie liczba ta wzrosła do 112 tysięcy. Z jednej strony to oczywiście efekt bardzo łagodnej zimy. Z drugiej jednak wyraźnie widoczny trend – zimą coraz więcej mieszkańców przekonuje się do korzystania z rowerów – ocenia Albert Wójtowicz, Dyrektor Operacyjny Projektu „Wavelo”.

Pełna dyspozycyjność rowerów

Wraz z rozpoczęciem marca, do dostępnych dla użytkowników 500 sztuk Wavelo systematycznie dołączało 1000 rowerów. Zimą przeszły one kompleksowy serwis, wraz ze wymianą wielu podzespołów. -Za nami skomplikowana logistycznie operacja trwająca od początku grudnia do pierwszych dni marca. Nie tylko stale obsługiwaliśmy pozostające na mieście rowery, ale także zajęliśmy się serwisem pozostałych. Wraz z początkiem marca  tysiąc rowerów Wavelo opuściło magazyn i zostało równomiernie rozdysponowane na 166 naszych stacji. Oficjalnie rozpoczęliśmy sezon wiosenny! – oznajmia dyrektor „Wavelo”.

Kraków przykładem

Wavelo po raz drugi z rzędu było jedynym systemem rowerów miejskich w Polsce dostępnych także zimą. W czasie gdy miasto i jego mieszkańcy zmagają się z występującym problemem z zanieczyszczeniem powietrza, jazda ekologicznym środkiem transportu mocno wpływa na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji. Wybierając rower, tylko w ciągu 3 miesięcy, zredukowano potencjalną emisję dwutlenku węgla do atmosfery o prawie 30 tysięcy kilogramów. Dostępności rowerów miejskich zimą zazdroszczą nam także inne miasta. Od mieszkańców, aktywistów i urzędników Warszawy, Poznania, czy Wrocławia często otrzymujemy wiadomości i komentarze świadczące o potrzebie dostępności rowerów także zimą. Póki co BikeU jest jedynym operatorem rowerów miejskich, który dostarcza swoje usługi przez cały rok – dodaje Albert Wójtowicz.

DOT Office -  najnowsza stacja Wavelo

System stale się rozszerza – właśnie uruchomiona została 166. stacja na mapie Krakowa. Powstała w okolicy kompleksu biurowego DOT Office, przy ulicy Czerwonych Maków. Inwestorem kolejnej stacji sponsorskiej jest Grupa BUMA. Dzięki inicjatywie zarządcy budynków, rowery Wavelo staną się dostępne dla ponad ośmiu tysięcy pracowników dużych, międzynarodowych korporacji. Stacja dysponuje dwudziestoma miejscami do przypięcia jednośladów.


Wavelo to najnowocześniejszy system rowerów miejskich w Europie. Jednoślady posiadają innowacyjne rozwiązania, takie jak wał Kardana, lokalizowanie GPS, panel solarny i dynamo zasilające komputer umieszczony na bagażniku. Krakowskie rowery miejskie utrzymywane są w ruchu przez BikeU, operatora innych innowacyjnych bezobsługowych wypożyczalni miejskich w Polsce. BikeU to druga co do wielkości prowadzonych projektów spółka na polskim rynku, będąca dostawcą i operatorem rowerów publicznych. Jej dorobek to duże projekty w pięciu polskich miastach (Szczecin, Bydgoszcz, Bielsko-Biała, a teraz Kraków i Jastrzębie-Zdrój).

Od dwóch lat polski operator jest częścią francuskiej Grupy Egis, która jest obecna w ponad 100 krajach na całym świecie.

Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz się poruszać naprzód...
- Albert Einstein