Rower w walce o czyste powietrze dla Krakowa

09 paź 2018

Operator krakowskiego systemu rowerów namawia mieszkańców miasta, aby jesienią zastąpić samochody jednośladami. Zachętą do użytkowania Wavelo mają być m.in. dwie nowe stacje sponsorskie od Platinium Fitness.  

Nowe stacje „fit”  

Do grona stacji dostępnych dla użytkowników Wavelo dołączają kolejne dwie. Od nowego tygodnia niemal 70 tysięcy zarejestrowanych w systemie entuzjastów ekologicznego środka transportu miejskiego będzie mogło rozpocząć i zakończyć wypożyczenie pojazdu w stojakach o numerach 163 i 164. Inwestorem stacji sponsorskich jest sieć klubów - Fitness Platinium. Pierwsza z nich, o nazwie „163. Fitness Platinium® Bratysławska”, zlokalizowana na północy miasta, stanęła  w okolicy Platinium, przy ul. Bratysławskiej 4.  Druga, oznaczona jako „164. Fitness Platinium® Aleja Pokoju”, stanie u wejścia na teren niedawno otwartego, największego w mieście klubu sieci przy Alei Pokoju 16. Platinium staje się nie tylko jedyną partnerską siecią fitness, ale i pierwszym sponsorem równocześnie aż dwóch stacji. Z nich ucieszą się zapewne nie tylko klubowicze, ale także mieszkańcy okolicznych osiedli – Grzegórzek, Ofiar Dąbia, a także Krowodrzy Górki, Żabińca, czy tzw. Siemaszek.  

-Współpraca z Fitness Platinium to kolejny dowód na to, że w Krakowie chcemy nie tylko współdziałać na rzecz zrównoważonego transportu, ale także promować zdrowy tryb życia. Jesteśmy przekonani, że klienci Fitness Platinium docenią możliwość bezpośredniego dojazdu do klubu. Cieszymy się z partnerstwa z firmą która wielokrotnie udowadniała, że proekologiczne działania nie są jej obce. A to dopiero początek naszej współpracy z Platinium – mówi Marcin Jeż, dyrektor ds. rozwoju BikeU, operatora rowerów Wavelo.

Walcz z Wavelo o czyste powietrze w Krakowie  

Operator rowerów liczy, że jesienią Wavelo stanie się prawdziwym orędziem  w walce o świeże powietrze. Tylko od początku lipca do końca września korzystano z rowerów ponad 350 tysięcy razy. W ten sposób, w porównaniu do użytkowania samochodu osobowego, udało się zredukować emisję dwutlenku węgla o około 330 tysięcy kilogramów. Powtórzenie tego wyniku na jesień może wydatnie przyczynić się do realnej walki ze smogiem – ocenia Marcin Jeż.  

Właśnie dlatego, by zachęcić krakowian do korzystania ze zdrowej alternatywy transportowej, wraz z nadejściem jesieni Wavelo intensyfikuje działania serwisowe w swoich jednośladach. Kilkaset rowerów wyposażono w nowe koła, reszta przechodzi gruntowny serwis. Po letnim okresie, gdy rowery wykorzystywane były rekordowo często, wymieniane są części i prowadzone prace poprawiające estetykę rowerów. Z uwagi na trudniejsze warunki atmosferyczne nasi pracownicy odpowiedzialni za uzupełnianie stacji zobowiązani są także do częstszego sprawdzania czystości rowerów, siodełek i rączek przy kierownicach. Ponadto, przy każdej wizycie w serwisie Wavelo są dokładnie czyszczone – mówi dyrektor projektu Wavelo – Albert Wójtowicz.  

Sezon jesienny potrwa do 1 grudnia. Zimą Wavelo, jako jedyny system miejskich wypożyczalni w Polsce, nadal dostępne będzie dla swoich użytkowników. 


Wavelo to najnowocześniejszy system rowerów miejskich w Europie. Jednoślady posiadają innowacyjne rozwiązania, takie jak wał Kardana, lokalizowanie GPS, panel solarny i dynamo zasilające komputer umieszczony na bagażniku. Krakowskie rowery miejskie utrzymywane są w ruchu przez BikeU, operatora innych innowacyjnych bezobsługowych wypożyczalni miejskich w Polsce. BikeU to druga co do wielkości prowadzonych projektów spółka na polskim rynku, będąca dostawcą i operatorem rowerów publicznych. Jej dorobek to duże projekty w pięciu polskich miastach (Szczecin, Bydgoszcz, Bielsko-Biała, a teraz Kraków, Łomża oraz Zgierz). Od pięciu lat polski operator jest częścią francuskiej Grupy Egis, która jest obecna w ponad 100 krajach na całym świecie. 

Fitness Platinium to krakowska sieć klubów fitness. Od dziesięciu lat zachęca mieszkańców Krakowa do aktywności fizycznej otwierając nowoczesne siłownie. Sieć podejmuje liczne działania z myślą o środowisku, m. in. poprzez wyposażenie największego z klubów (Fitness Platinium Aleja Pokoju 16) w bieżnie, rowery stacjonarne i orbitreki wytwarzające energię elektryczną. Ponadto, organizuje akcje, takie jak "Zdemaskuj Smog", podczas których klienci klubów mogą otrzymać maski antysmogowe. Fitness Platinium jest pierwszą w Polsce siecią klubów fitness, która podjęła współpracę z operatorem systemu rowerów miejskich, inwestując w nowe stacje rowerowe w Krakowie.  

Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz się poruszać naprzód...
- Albert Einstein