Milion wypożyczeń i nowe stacje Wavelo

14 maj 2018

Kolejny rekord krakowskich rowerów miejskich: od początku istnienia systemu jednoślady zostały wypożyczone ponad milion razy. A to nie jedyny powód do radości dla użytkowników Wavelo. W ubiegłym tygodniu mapa systemu powiększyła się o dwie stacje sponsorskie. Tym samym pracownicy kompleksu biurowców Bonarka for Business i odwiedzający centrum handlowe Bonarka City Center zyskali kolejny środek transportu po Krakowie.

Sieć Wavelo nie traci na popularności. Miłośnicy dwóch kółek wykręcili łącznie już przeszło 3,5 mln km korzystając z jednośladów ponad milion razy i spędzając na nich prawie 380 tys. godzin. A ponieważ rekordów nigdy dość, niedawno ustanowili kolejny wypożyczając rowery miejskie aż 8245 razy w ciągu jednego dnia. Warto zauważyć, że rekord ten padł w środku tygodnia, co oznacza, że złożyły się na niego przejazdy użytkowników do pracy i po mieście, a nie turystyczne przejażdżki rekreacyjne. To dla nas jednoznaczny dowód, że postawienie na system abonamentowy promujący regularne codzienne podróże opłaciło się z korzyścią dla środowiska i finansów miasta – mówi Albert Wójtowicz, dyrektor operacyjny Wavelo.

W związku z ciągle rosnącym zainteresowaniem mieszkańców rowerami miejskimi, coraz więcej firm decyduje się na postawienie w swojej okolicy stacji sponsorskiej. Na początku roku do tego typu stacji dołączyła 157 Quattro Business Park, a najnowsze dwie pojawiły się w ubiegłym tygodniu na krakowskim Podgórzu. 8 maja otwarta została stacja sponsorska 160 B4B Bonarka for Business, a od 12 maja krakowianie mogą również korzystać ze stacji 158 Bonarka Shopping Center. Stacje sponsorskie Wavelo to dla inwestujących w nie firm typowa sytuacja win-win, w której każdy wygrywa. Firmy pokazują w ten sposób, że wsłuchują się w potrzeby swoich klientów czy pracowników, a miłośnicy dwóch kółek dostają kolejne miejsce w Krakowie, gdzie mogą dojechać na rowerze miejskim i zostawić go tam bez dodatkowych opłat – przekonuje Marcin Jeż, dyrektor ds. Innowacji i Rozwoju Bike U. O popularności stacji sponsorskich świadczą liczby. Od początku istnienia pierwszej z nich – 151 IKEA – krakowianie wypożyczyli i oddali tam rowery 9 000 razy. Jesteśmy przekonani, że zainteresowanie stacjami sponsorskimi wokół kompleksu Bonarka będzie jeszcze wyższe. Do parku biznesowego B4B dojeżdża codziennie ponad 6000 pracowników, nie wspominając o liczbie odwiedzających każdego dnia jedno z największych centrów handlowych Bonarka City Center. Od teraz będzie można to zrobić wygodniej, szybciej i przyjemniej, a niedługo również bezpieczniej – biorąc pod uwagę, że jeszcze w tym roku w tym rejonie ma powstać sieć ścieżek rowerowych – dodaje Marcin Jeż.


Wavelo to najnowocześniejszy system rowerów miejskich w Europie. Jednoślady posiadają innowacyjne rozwiązania, takie jak wał Kardana, lokalizowanie GPS, panel solarny i dynamo zasilające komputer umieszczony na bagażniku. Krakowskie rowery miejskie utrzymywane są w ruchu przez BikeU, operatora innych innowacyjnych bezobsługowych wypożyczalni miejskich w Polsce. BikeU to druga co do wielkości prowadzonych projektów spółka na polskim rynku, będąca dostawcą i operatorem rowerów publicznych. Jej dorobek to projekty w pięciu polskich miastach (Szczecin, BRA Bydgoszcz 2015-2017, Bielsko-Biała, Jastrzębie-Zdrój a obecnie Kraków, Bydgoszcz 2018-2020 oraz Łomżyńska Komunikacja rowerowa „ŁoKeR”).

Od dwóch lat polski operator jest częścią francuskiej Grupy Egis, która jest obecna w ponad 100 krajach na całym świecie.

* * *

Bonarka City Center to wielofunkcyjne centrum miejskie, powstałe na obszarze 19 ha poprzemysłowych terenów dawnych zakładów chemicznych w krakowskiej dzielnicy Podgórze. Na obszarze ponad 92  tys. m2 powierzchni użytkowej znajduje się 230 punktów handlowo-usługowych i restauracji oraz jeden z największych multipleksów kinowych w Polsce. Ponadto, na terenie Bonarki City Center znajduje się jeden z pierwszych na świecie ośrodków edukacyjno-wychowawczych w centrum handlowym: „Siemacha Spot”. Zarządcą obiektu jest TriGranit Corporation.

Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz się poruszać naprzód...
- Albert Einstein