Rowerowa zima na sto dwa…tysiące kilometrów!

01 mar 2018

System rowerów miejskich Wavelo oficjalnie kończy sezon zimowy. Jako pierwsze i jedyne w Polsce, krakowskie jednoślady dostępne były dla użytkowników przez cały rok. I okazuje się, że nawet największe mrozy nie odstraszyły miłośników dwóch kółek – w ciągu zimy krakowianie wypożyczyli rower miejski ponad 40 tysięcy razy. A już wkrótce te liczby wzrosną, bo od marca na ulice wraca komplet żółto-granatowych pojazdów.

Podczas gdy warszawiacy, wrocławianie i poznaniacy odliczają dni do rozpoczęcia sezonu na jednoślad, krakowscy entuzjaści roweru miejskiego w ogóle go nie przerwali. Wavelo zgodnie z umową z miastem dostępne było przez cały rok, również w miesiącach typowo zimowych, czyli grudniu, styczniu i lutym. To nowatorskie na skalę Polski rozwiązanie znalazło wielu zwolenników. W ciągu trzech miesięcy z roweru miejskiego skorzystano ponad 40 tysięcy razy. Nasze statystyki pokazują, że zimą użytkownicy pokonali na Wavelo łącznie ponad 102 tysiące kilometrów. Cieszymy się, że nie powstrzymał ich mróz, śnieg ani smog – podsumowuje Albert Wójtowicz, dyrektor operacyjny projektu Wavelo. Każdego dnia z systemu korzystało co najmniej kilkaset osób. Chętnych nie brakowało nawet w najchłodniejsze dni lutego, gdy temperatura powietrza spadała poniżej -10 stopni. Swoją jakość udowodniły też przy tym same pojazdy, którym kreska na termometrze poniżej zera okazała się niestraszna.

Zimowi bohaterowie Krakowa

Wybierając zimą rower krakowianie przyczynili się do walki ze smogiem. Odbyte w ciągu trzech ostatnich miesięcy przejazdy pozwoliły na ograniczenie ponad 26 tysięcy kilogramów emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla. Wybór roweru znacznie wpłynął także na zmniejszenie ulicznych zatorów. Użytkownicy Wavelo okazali się prawdziwymi  bohaterami. Z tymi entuzjastami, którzy wykonali najwięcej przejazdów, udało nam się skontaktować i osobiście podziękować za ich wkład w zdrowe i czyste miasto. Tak powstała galeria Zimowych Bohaterów Wavelo którą publikowaliśmy w naszych mediach społecznościowych przez całą zimę – mówi Marcin Jeż, dyrektor ds. Innowacji i Rozwoju BikeU. Na liczbę aktywnych zimą użytkowników Wavelo wpływ miała promocja na opcję „pay as you go”. Obniżka bazowej ceny za minutę przejazdu do 10 groszy, sprawiając, że powiększyła się liczba wypożyczeń sporadycznych, krótkodystansowych. Nadal jednak największą popularnością cieszył się abonament miesięczny 60 umożliwiający godzinę jazdy dziennie za darmo.

Wiosna należeć będzie do Wavelo

W najbliższych dniach planowane jest oficjalne rozpoczęcie sezonu wiosennego Wavelo. To oznacza, że na ulice miasta powróci komplet ponad 1500 rowerów sieci. Początkowo planowaliśmy wyjazd jednośladów 1 marca, ale pogoda pokrzyżowała nam nieco szyki. Zgodnie z zapisami koncesji, jeśli przez kilka dni z rzędu utrzymuje się temperatura poniżej -5 stopni, możemy przesunąć wyprowadzenie pojazdów z magazynu. Start pełnego systemu planujemy na poniedziałek 5 marca. Wraz z nim szykujemy kolejne promocje zachęcające do szerszego korzystania z roweru, nim wiosna zagości na dobre – zapowiada Albert Wójtowicz. Do dyspozycji mieszkańców już teraz jest 158 stacji, w tym jedna mobilna M01 przy kompleksie Tytano przy ulicy Dolnych Młynów. Dzięki intensywnie rozwijającej się współpracy z biznesem nieustannie przybywa również stacji przy kompleksach biurowców w Krakowie. Stacja nr 157 z 20 stojakami już działa przy Quattro Business Park, zaś w maju br. Kraków wzbogaci się o kolejne Wavelowe miejsce postojowe przy parku biznesowym Bonarka City Center. Operator Wavelo – firma BikeU – przewiduje, że do końca roku wszystkie największe kompleksy biurowe w mieście zostaną zaopatrzone w stacje rowerów miejskich.

Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz się poruszać naprzód...
- Albert Einstein