Pilotażowy projekt i już bije rekordy - Polski Rower Jastrzębie-Zdrój po pierwszym sezonie

08 lis 2017

Firma BikeU wprowadziła na rodzimy rynek system o nazwie Polski Rower Miejski, pierwszy taki projekt opracowany w całości w Polsce z komponentów produkowanych przez polskich producentów. Pilotażowy projekt ruszył 1 lipca w Jastrzębiu-Zdroju. Jest to najmniejszy system BikeU, składający się z 4 stacji i 44 rowerów. Jego fenomen polega na tym, że pobił wszystkie systemy średnim czasem wypożyczeń – 50 minut, co jest ewenementem w skali całej Polski.

Co wyróżnia ten niewielki system? Przede wszystkim został bardzo wysoko oceniony przez mieszkańców - aż 4,4 pkt. na 5 możliwych wg oceny ponad 203 użytkowników, a wiemy, że użytkownicy dla zasady nie zawsze chcą wystawiać maksymalne noty. Tak wysoka ocena to z jednej strony uzasadnienie dla kontynuacji prac nad projektem Polski Rower, ale również zobowiązanie do sięgania po więcej - podkreśla operator firma BikeU. Druga sprawa to średni czas wypożyczeń, który wynosi 50 minut, co jest zaskoczeniem patrząc na inne systemy w Polsce. W Warszawie, Bydgoszczy czy Bielsku-Białej, średni czas oscyluje wokół 19 minut, nawet dotychczasowy rekordzista czyli Kraków, z abonamentami godzinnymi, wygenerował średni czas w wysokości 44 minut. Jastrzębie-Zdrój to zatem prawdziwy rekordzista. Trzecia kwestia dotyczy tego, że jest to jedyny system wyprodukowany w całości w Polsce.

Cieszymy się, że ponownie zaznaczyliśmy swoją obecność na rynku, jako firma, która jest otwarta na nowe rozwiązania. Jesteśmy dumni, że przyjęła się ona wśród mieszkańców i będzie zaczątkiem do dalszego rozwoju, nie tylko w Jastrzębiu-Zdroju – zaznacza Marcin Jeż, Dyrektor ds. Inwestycji i Rozwoju BikeU.

Jastrzębski system składa się z 4 stacji: DH Domus – Al. Piłsudskiego, Urząd Miasta – Al. Piłsudskiego, Park Zdrojowy – ul. Witczaka, Targowisko Miejskie – ul. Podhalańska. W ciągu 4 miesięcy (od 1 lipca do 31października) odnotowano tu 2 328 wypożyczeń, do systemu dołączyło 899 użytkowników. Średnio jeden rower był wypożyczany 53 razy.

Do 180 minut za jedyne 3 złote

Ile kosztuje wypożyczenie Polskiego Roweru? To kolejny element, który ten system wyróżnia. Poza standardowymi przejazdami za 0 zł do 20 minut, za jedyne 3 złote można jeździć nawet do 180 minut.

Od 0 do 20 minuty – 0 zł

Od 21 do 60 minuty – 1 zł

Od 61 do 120 minuty – 2 zł

Od 121 do 180 minuty – 3 zł

Każda następna godzina – 4 zł

Jednorazowa, bezzwrotna opłata inicjacyjna wynosi 10 zł. Maksymalny czas wypożyczenia roweru to 12 godzin, jego przekroczenie oznacza nałożenie na Użytkownika dodatkowej opłaty w wysokości 200 zł.

Od przyszłego roku Polski Rower Jastrzębie-Zdrój swój start planuje na wiosnę.

Dlaczego Polski Rower?

Projekt Polski Rower obejmować będzie miasta poniżej 200 tys. mieszkańców. Zarówno miasto Jastrzębie-Zdrój, jaki i firma BikeU dzięki tej realizacji zapisze się w historii rozwoju rowerów miejskich w tego typu koncepcji jako pierwsze w Polsce. Oczywiście wszystko dzięki mieszkańcom oraz charyzmie Pani Prezydent Annie Hetman, dzięki której projekt został ogłoszony i zrealizowany w rekordowym tempie. Popieramy inicjatywy tworzące lokalne miejsca pracy.

- Wykazaliśmy dużo trudu, aby powstał projekt, który będzie konkurencyjny względem innych systemów. Wybieraliśmy dotychczas najlepsze rozwiązania na świecie typu Homeport w Bydgoszczy, czy Socialbicycles w Krakowie, nadszedł więc czas na inicjatywę rodem z Polski – zaznacza Marcin Jeż.

Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz się poruszać naprzód...
- Albert Einstein