Bydgoszczanie wykręcili milion na rowerze aglomeracyjnym

28 lis 2016

20 listopada padł rekord wypożyczeń roweru miejskiego w Bydgoszczy. Na sukces ten złożyło się 585 395 wypożyczeń w roku 2015 i 415 000 w obecnym. Na ten moment odnotowano już 418 103 – podkreśla operator firma BikeU. Osoba z największą liczbą przejazdów została wyróżniona przez Prezydenta Miasta Bydgoszcz. Ma na swoim koncie ponad 2 tys. podróży na BRA i przejechanych ponad 690 godzin.

Dziś na Wyspie Młyńskiej Prezydent Miasta Bydgoszcz wyróżni osoby, które przyczyniły się do przekroczenia miliona przejazdów oraz osobę z największą liczbą wypożyczeń Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. Jest co świętować, bowiem operator, firma BikeU potwierdza, że skala wypożyczeń w dwóch pierwszych sezonach do liczby mieszkańców miasta, plasuje Bydgoszcz w pierwszej trójce miast w Polsce pod względem popularności tego środka transportu.

- To niewątpliwie ogromny sukces zarówno dla operatora, jak i miasta, gdzie rowerowy zapał nie maleje, a wręcz przeciwnie wzrasta oczekiwanie na coraz to nowe stacje, których potrzebę wdrażania zgłaszają nam na co dzień sami użytkownicy – podkreśla Marcin Jeż, Dyr. ds. Inwestycji BikeU. – Rowerowy zapał bydgoszczan jest rzadkością analizując zaangażowanie mieszkańców w korzystanie z rowerów miejskich w kolejnych sezonach na tle innych miast, które przeważnie maleje. Można zatem śmiało powiedzieć, że Bydgoszcz to rowerowe miasto – dodaje Marcin Jeż.

W 2016 przybyło 7 092 nowych Użytkowników, których jest już łącznie 35 495 i ponad 10 tys. Fanów na Facebooku. Największą liczbę przejazdów odnotowano w czerwcu, bo 69 429.

Rekord to 690 godzin

Należy do Pana Sylwestra, który Bydgoski Rower Aglomeracyjny wypożyczył 2 009 razy i w sumie ma już 690 przejechanych godzin. Jest to o tyle imponujący wynik, że jak podkreśla sam Pan Sylwester do młodzieży się już nie zalicza i mając 52 lata, wciąż ma werwę do prowadzenia aktywnego trybu życia. Jest też doskonałym przykładem dla młodych mieszkańców Bydgoszczy, by jeszcze bardziej skłonić ich do aktywności fizycznej na rowerach, gdyż jak się okazuje można w każdym wieku. 

- Z Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego korzystam od dwóch lat. Moje ulubione trasy to te między Dworcem wzdłuż Brdy do punktu przy rondzie Fordońskim oraz trasa z Dworca PKP, która biegnie przy Szpitalu Wojskowym, przez punkt przy Stadionie Zawiszy, aż do zoo w LPKiW w Myślęcinku, gdzie przemierzam duże odcinki 5-kilometrowe – zaznacza Pan Sylwester. Jeżeli chodzi o stacje, z których najczęściej korzysta to punkty przy dworcu PKP, przy rondzie Grunwaldzkim, przy Placu Kościeleckich, przy Focha, Alejach Mickiewicza no i najczęściej w Myślęcinku. - Moim skromnym zdaniem inicjatywa jest bardzo trafiona, szczególnie jeżeli chodzi o rozładowanie korków w godzinach szczytu, ochronę środowiska i zdrowy styl życia. Można szybko się przemieszczać po centrum np. na drobne zakupy, do pracy, szkoły, a przede wszystkim turystycznie. Z perspektywy roweru podziwiać uroki i piękno naszych okolic, a także wiele innych korzyści, które głównie skupiają się na zdrowiu i kondycji fizycznej. Co mogę zasugerować? to mogłoby być więcej punktów z rowerami np. w dzielnicach peryferyjnych takich jak Fordon czy Osowa Góra – nadmienia Pan Sylwester. - Mój najmłodszy 12 - letni syn połknął bakcyla bo pomimo, że ma swój rower woli przemieszczać się na BRA, bo jest wygodnej i w razie potrzeby zawsze można zostawić rower „na mieście” - podsumowuje rekordzista BRA.

Najpopularniejsza stacja to Plac Wolności

Wciąż największą popularnością cieszy się Plac Wolności z liczbą 19 952 wypożyczeń. Niewiele mniej ma Dworzec PKP (19 580), następnie Mickiewicza (17 737), Rondo Grunwaldzkie (17 353) oraz Wojska Polskiego/Magnuszewska (16 776).

Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz się poruszać naprzód...
- Albert Einstein