Podsumowanie drugiego sezonu BBbike

09 lis 2016

Minął kolejny sezon bezobsługowych wypożyczalni rowerowych w Bielsku-Białej. Choć to nieduży system w porównaniu z innymi miastami, to statystyki mówią same za siebie. Rok rowerowy 2016 zakończył się tu bardzo dobrym wynikiem. Do sympatyków systemu dołączyło ponad pół tysiąca nowych użytkowników, a rowery wypożyczono niespełna 20 tys. razy. Średnia liczba wypożyczeń roweru w miesiącu wyniosła 2,7 tys. Jednoślady obecnie trafią na 5 miesięcy do serwisu w celu generalnego przeglądu – podsumowuje operator firma BikeU.

Bielsko-Biała jest pierwszym miastem w województwie śląskim, gdzie można było skorzystać z systemu rowerów miejskich. BBbike jest obecny tu od 1 października 2014. W tym czasie miały miejsce 3 282 wypożyczenia, a w ciągu miesiąca do systemu przyłączyło się już ponad tysiąc użytkowników. Sezon 2016 zakończył się już ponad 20 tys. wypożyczeń, a liczba użytkowników wzrosła do 2 593 osób. Dane na koniec października tego roku pokazują, że popularność jednośladów nie maleje, a liczba aktywnych zwolenników jazdy rowerowej sukcesywnie się powiększa. W sumie od początku funkcjonowania systemu jest już 42 tys. wypożyczeń i 3 463 osób zarejestrowanych w systemie BBbike.

- Dociera do nas sporo próśb o wydłużenie sezonu BBbike, co jest jednoznaczne z tym, że miejskie rowery na dobre wpisały się w styl życia mieszkańców Bielska-Białej i trudno się z nimi rozstać. Zaangażowanie Bielszczan jest widoczne również na naszym profilu na Facebooku oraz infolinii, gdzie chętnie zgłaszają nam sytuacje problemowe np. rower pozostawiony bez zapięcia, a także sugestie zwiększenia liczby stacji, podając konkretne lokalizacje w mieście. Takie aktywne zaangażowanie użytkowników bardzo cieszy operatora – zwraca uwagę Marcin Jeż, Dyr. ds. Inwestycji w BikeU. BBbike z liczbą 130 rowerów eksploatowanych w tym sezonie 20 tys. wypożyczeń to dobry wynik, to średnio 153 wypożyczenia przypadające na jeden rower. Zatem podczas zimowej przerwy czeka nas sporo pracy, aby dokładnie przejrzeć każdy rower pod względem technicznym i zwrócić je Bielszczanom do użytku w idealnym stanie w kolejnym sezonie - dodaje Marcin Jeż.

W kwietniu przybyło najwięcej nowych użytkowników…

…najwięcej nowych użytkowników dołączyło do systemu BBbike podczas startu sezonu, czyli w przypadku BBbike w kwietniu. W tym roku przystąpiło w tym czasie około 200 osób. W maju, czerwcu i lipcu dokonano po 150 nowych rejestracji miesięcznie. W sierpniu z kolei zanotowano ich 100, zaś we wrześniu i październiku do systemu zapisało się w sumie 100 sympatyków jednośladów.

…ale to czerwiec wygenerował największą liczbę wypożyczeń

Czerwiec okazał się być w tym roku miesiącem, podczas którego najczęściej korzystano z wypożyczalni miejskich, ale maj oraz lipiec nie był wcale gorszy. Ogółem rowery były wypożyczane niemal 20 tys. razy. Miesięczna średnia liczba wypożyczeń wyniosła około 2,7 tys. Na jeden rower średnio przypadają 153 wypożyczenia. Nadal najbardziej popularne są przejazdy „za darmo”.

- kwiecień – 2 446 wypożyczeń,

- maj – 3 152 wypożyczeń,

- czerwiec – 3 488 wypożyczeń,

- lipiec – 3 137 wypożyczeń,

- sierpień – 2 858 wypożyczeń,

- wrzesień – 2 524 wypożyczeń,

- październik – 1 225 wypożyczeń.

Najpopularniejsze trasy:

- Starostwo Powiatowe – Dworzec PKS - 752 przejazdów,

- Łagodna/Złote Łany - plac Ratuszowy - 700 przejazdów,

- plac Ratuszowy - plac Mickiewicza - 600 przejazdów.

Najpopularniejsze Stacje:

- wypożyczenia: Plac Mickiewicza – 2 222 razy (średnio na dzień: 9,07),

- zwroty: Plac Ratuszowy – 2 899 razy (średnio na dzień : 11,83).

Rekordziści

Największa liczba wypożyczeni roweru miejskiego należy do pani - 402 razy w tym sezonie.

Z kolei patrząc na łączną długość przejazdów, to rekord pobił pan jeżdżąc w sumie 90,27 h.

Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz się poruszać naprzód...
- Albert Einstein