Inauguracja Wavelo – krakowskiego systemu rowerów miejskich

14 paź 2016

Wavelo pod Wawelem

Na ulicach miasta pojawia się pierwsza, pilotażowa partia rowerów Wavelo, licząca 100 rowerów oraz 15 stacji. Od wiosny 2017 roku, krakowianie i turyści będą mieć do dyspozycji aż 1500 nowoczesnych jednośladów oraz 150 stacji w całym mieście. Wavelo to nowy system rowerów miejskich w Krakowie. Umożliwia szybkie i bezobsługowe wypożyczanie jednośladów specjalnie zaprojektowanych do wygodnego poruszania się po mieście. Rower można wypożyczyć i zwrócić na dowolnej stacji, jest to więc idealne rozwiązanie na przejazdy „w jedną stronę”.

W 2016 roku miasto Kraków, zdecydowało się na całkowitą przebudowę najstarszej w Polsce sieci rowerów miejskich, udzielając długoletniej koncesji na zarządzanie systemem  firmie BikeU – polskiemu operatorowi bezobsługowych wypożyczalni miejskich.

To zdecydowanie bardziej elastyczny system zarówno dla użytkownika, operatora, jak i samego miasta. Za pomocą komputera pokładowego znajdującego się na rowerze istnieje możliwość zwrotu jednośladu Wavelo w dowolnej strefie wskazanej przez operatora korzystając również ze stojaków miejskich. Aktywny GPS pozwoli zlokalizować każdy rower w dowolnej chwili, co w przypadku obecnych systemów funkcjonujących w Polsce jest technicznie niemożliwe – podsumowuje Marcin Jeż, dyr. ds. Inwestycji i Rozwoju BikeU.

System Wavelo w większości finansowany będzie poza budżetem Krakowa. Koszty działania pokrywane będą ze środków własnych operatora, umów sponsorskich i opłat użytkowników. Wypracowane zyski będą przeznaczone na przemyślaną rozbudowę systemu. 

Załóż konto, wybierz rower i w drogę!

Wypożyczenie roweru Wavelo wymaga utworzenia konta w systemie. Można to zrobić w kilku krokach:

1)    należy wejść na stronę wavelo.pl lub pobrać aplikację Wavelo,

2)    utworzyć swoje konto, wybrać właściwy dla siebie abonament (60 minut lub 90 minut dziennie),

3)    zapłacić za wybraną subskrypcję (można zaznaczyć płatność automatyczną, wtedy co miesiąc z konta użytkownika pobierana będzie opłata abonamentowa, ale uwaga to nie jest opcja obowiązkowa).

Jeśli użytkownik ma już aktywne konto z wybranym abonamentem, może wypożyczyć rower. W tym celu:

1)    należy wybrać rower (na stacji lub w dowolnym miejscu, gdzie jest dostępny),

2)    używając klawiatury z tyłu roweru, należy wpisać numer konta lub przyłożyć kartę użytkownika (podać PIN i wyciągnąć blokadę),

3)    ustawić siodełko na właściwej dla siebie wysokości (rower Wavelo umożliwia jazdę w pozycji prostej, co bardzo dobrze wpływa na kręgosłup),

4)     nie wolno zapomnieć zabrać ze sobą blokady i już można ruszać w drogę,

5)    żeby zakończyć przejazd, należy przypiąć rower do stojaka Wavelo lub innego publicznego stojaka rowerowego używając blokady.

Jeżeli wszystkie miejsca są zajęte, można go przypiąć w najbliższej okolicy lub też zostawić rower w dowolnym miejscu poza stacją, ale wtedy naliczona będzie za to opłata dodatkowa.

System Wavelo umożliwia przerwę w czasie przejażdżki, np.: na krótkie zakupy. Wystarczy wcisnąć na klawiaturze przycisk Postój i przypiąć jednoślad do dowolnego stojaka miejskiego używając blokady. Rower będzie czekał na użytkownika maksymalnie przez 60 minut (czas postoju nie wstrzymuje naliczania minutowego) wraz z odpowiednim statusem widocznym z poziomu aplikacji mobilnych jak również z poziomu komputera pokładowego. Należy jednak pamiętać, że po tym czasie rower zostanie odblokowany i każdy będzie mógł go na nowo wypożyczyć.

Opis roweru:

Wavelo to innowacyjny system rowerowy 4-tej generacji. Każdy rower wyposażony jest w komputer pokładowy, zasilany przez dynamo oraz mikro panel słoneczny. Flota pojazdów śledzona jest poprzez wbudowane moduły GPS. Oznacza to większy komfort dla użytkownika, m.in. możliwość wypożyczenia i zwrotu roweru bez konieczności logowania się do stacji dokujących. Dzięki wbudowanemu GPS, jednoślady pozostawione w miejscach poza stacjami, będą także widoczne dla potencjalnych użytkowników za pośrednictwem aplikacji mobilnych, co pozwoli na ich zdalne wyszukanie, zarezerwowanie oraz szybkie wypożyczenie. Może się więc okazać, że niezbędny nam rower w danym momencie mamy tuż za rogiem.

19 złotych na start dla użytkowników z dodatnim saldem

Rejestracja użytkowników do nowego systemu rozpocznie się 13 października. Będzie można ją przeprowadzić na stronie internetowej projektu Wavelo (https://wavelo.pl), jak również za pomocą aplikacji mobilnej. Każdy użytkownik byłego systemu KMK Bike z dodatnim saldem na koncie otrzyma wiadomość (smsem lub e-mailem) z zaproszeniem do rejestracji w nowym systemie przy zachowaniu obecnego stanu konta. Jako prezent powitalny od Wavelo, użytkownik otrzyma również voucher z kodem promocyjnym, który będzie trzeba wprowadzić podczas rejestracji, by otrzymać 19zł, czyli równowartość miesięcznego abonamentu do wykorzystania. To oznacza, że użytkownicy, którzy zachowali dodatnie saldo na swoim poprzednim koncie KMK Bike koncie, wkroczą do nowego systemu zachowując środki, które na koncie posiadali oraz dostając dodatkowy voucher do wykorzystania (przykład: użytkownik, który posiadał na koncie 10zł, dostaje voucher na 29zł do wykorzystania przy rejestracji w nowym systemie).

Użycie kodu promocyjnego jest jednocześnie wyrażeniem zgody na wykorzystanie całości środków z poprzedniego systemu KMK Bike w ramach opłat za korzystanie z nowego systemu Wavelo. Nie ma możliwości jednoczesnego skorzystania z Voucher’a oraz wystąpienia o zwrot salda z dawnego systemu KMK Bike.

Każdy, kto ma dodatnie saldo na koncie, ale nie chce korzystać z Wavelo będzie mógł zwrócić się do poprzedniego administratora systemu (ZIKIT) i otrzyma zwrot pieniędzy na swoje konto.

Centrum Krakowa stacjami stoi

W pierwszym okresie wdrażania systemu do dyspozycji mieszkańców będzie 100 rowerów ulokowanych przy 15 stacjach. Operator wraz z zamawiającym zadbali o rozmieszczenie stacji w taki sposób, by można było wygodnie poruszać się po centrum i okalających je dzielnicach miasta.

Tak prezentuje się lista 15 stacji w Krakowie:

Stacja#1

Plac Wszystkich Świętych

Stacja#2

Teatr Bagatela

Stacja#3

Cracovia Błonia

Stacja#4

Plac Inwalidów

Stacja#5

Politechnika

Stacja#6

Dworzec Główny Wschód

Stacja#7

Rondo Mogilskie

Stacja#8

Rondo Grzegórzeckie

Stacja#9

ul. Miodowa

Stacja#10

Plac Bohaterów Getta

Stacja#11

Korona

Stacja#12

Plac Wolnica

Stacja#13

Poczta Główna

Stacja#14

Wawel

Stacja#15

Centrum Kongresowe ICE

 

Dwie opcje abonamentowe na początek

Wavelo przygotowało dla korzystających z rowerów miejskich dwie opcje finansowe. W opcji pierwszej użytkownicy zapłacą 19 zł miesięcznie za możliwość jazdy przez godzinę dziennie. To niecałe 61 groszy za godzinę. W przypadku wykupienia abonamentu rocznego, koszt dziennej jazdy spada do 0,8 grosza za minutę jazdy. Użytkownik wykupujący opcję droższą będzie miał możliwość na rowerze 90 minut dziennie. W obu opcjach abonamentowych po przekroczeniu odpowiednio limitu dziennego 60 i 90 min, każda kolejna minuta to tylko 5 groszy! Przykład: Jeżeli użytkownik Wavelo przekroczy dzienny pakiet minut abonamentowych o 2 minuty - dopłaci tylko 10 groszy!

Wavelo to pierwszy system w Polsce oparty w większości na opłatach abonamentowych użytkowników. Takie systemy działają już z powodzeniem m.in. w Ameryce, Kanadzie i Australii. Okres jesienno-zimowy w Krakowie to dla nas intensywny czas wdrażania systemu. Chcemy w tym czasie sprawdzić, jak działają rozwiązania, które zaproponowaliśmy. Bardzo zależy nam również, by w tym pierwszym procesie testowania systemu czynny udział wzięli krakowianie. Będziemy uważnie słuchać ich uwag i rozważymy każdą propozycję ulepszenia systemu – mówi dyrektor projektu Wavelo, Albert Wójtowicz.

Użytkownik w ramach jednego konta może wypożyczyć dwa rowery. Wtedy opłata za pierwszy rower pobierana jest z wykupionego abonamentu, a na drugi naliczany jest dodatkowy koszt w wysokości 3 zł za każdą przejechaną godzinę. Rowery Wavelo wyposażone są w system GPS, dzięki czemu nie trzeba ich oddawać bezpośrednio do stacji, ale można przypiąć w dowolnie wybranym miejscu w obrębie systemu. Obszar, gdzie można bez obaw zostawić jednoślad zaznaczony jest na mapach, dostępnych na stronie internetowej Wavelo, aplikacji mobilnej oraz przy stacjach. Koszt pozostawienia roweru poza stacją wynosi 3 zł. Ważne jest, by rowerów nie przypinać do drzew, elementów ruchomych oraz na terenie prywatnym. Jednocześnie, za zostawienie roweru poza obszarem systemu naliczana jest kara w wysokości 100 zł.

Oprócz stałych opcji abonamentowych, dostępnych już teraz, planowane jest wprowadzenie na wiosnę dodatkowych wariantów (w porozumieniu z Zamawiającym – ZIKITem), w tym krótkich abonamentów dwudniowych oraz możliwości jednorazowego wypożyczenia roweru w formie pay-as-you-go. Te rozwiązania z pewnością ucieszą amatorów dłuższych przejażdżek rowerowych, a także będą sporym udogodnieniem dla turystów tak licznie odwiedzających Kraków – mówi Albert Wójtowicz. Operator przewiduje również dla użytkowników szereg promocji i stałych bonusów m.in. w sytuacji wypożyczenia roweru spoza stacji i zwrotu do stacji dokującej.

Cel: przesadzić mieszkańców miast z aut i komunikacji miejskiej na rower 

Rowery Wavelo utrzymywane są w ruchu przez BikeU, operatora innych innowacyjnych bezobsługowych wypożyczalni miejskich w Polsce. BikeU, to druga co do wielkości prowadzonych projektów spółka na polskim rynku, będąca dostawcą i operatorem rowerów publicznych. Jej dorobek to duże projekty w czterech polskich miastach. Łączna liczba wypożyczeń roweru miejskiego we wrześniu 2016r przekroczyła 2 miliony.

BikeU wdrożyło łącznie 84 stacje i 905 rowerów w projektach w Bydgoszczy, Bielsku–Białej oraz Szczecinie. Bydgoski Rower Aglomeracyjny(BRA) funkcjonuje drugi sezon, tj. od 1 kwietnia 2015 roku, w skład systemu wchodzi 37 stacji i 395 rowerów. Od tego momentu odnotowano już ponad 921 tys. wypożyczeń oraz 35 tys. aktywnych użytkowników. Projekt rowerowy w Bielsku-Białej (BBbike) wystartował 1 października 2014 i należy do niego 12 stacji i 130 rowerów. Do systemu przyłączyło się ponad 3 tys. osób, które wypożyczyły rower ponad 38 tys. razy. Z kolei Szczecin (Bike_S) to 35 stacji i 380 rowerów, uruchomiony został 22 sierpnia 2014 roku. Do 3 sierpnia tego roku, zarejestrowano tam ponad 1,1 mln wypożyczeń, a ponad 29 tys. osób korzystało z systemu rowerowego. Warto też pamiętać, że w Krakowie BikeU był już raz operatorem, w 2014 roku. W tym czasie, liczba stacji działających w Grodzie Kraka z 13 stacji rozrosła się do 34, a liczba wypożyczeń, do ponad 300 tys. 

Od dwóch lat polski operator jest częścią francuskiej Grupy Egis, która jest obecna w ponad 100 krajach na całym świecie.

 

 

 

 


 

 

Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz się poruszać naprzód...
- Albert Einstein